django - en to sv translation catalogue (554 entries)

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Bengali
sv: Bengaliska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Welsh
sv: Walesiska

en: Danish
sv: Danska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: English
sv: Engelska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Argentinean Spanish
sv: Argentisk Spanska

en: Persian
sv: Persiska

en: Finnish
sv: Finska

en: French
sv: Franska

en: Gaeilge
sv: Gaeliska

en: Galician
sv: Galisiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Dutch
sv: Holländska

en: Norwegian
sv: Norska

en: Polish
sv: Polska

en: Portugese
sv: Portugisiska

en: Brazilian
sv: Brasilianska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Tamil
sv: Tamilska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Simplified Chinese
sv: Förenklad Kinesiska

en: Traditional Chinese
sv: Traditionell Kinesiska

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
sv: <h3>Av %s:</h3>
    <ul>

en: All
sv: Alla

en: Any date
sv: Alla datum

en: Today
sv: Idag

en: Past 7 days
sv: Senaste 7 dagarna

en: This month
sv: Den här månaden

en: This year
sv: Det här året

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Unknown
sv: Okänt

en: action time
sv: händelsetid

en: object id
sv: objektets id

en: object repr
sv: objektets beskrivning

en: action flag
sv: händelseflagga

en: change message
sv: ändra meddelande

en: log entry
sv: loggpost

en: log entries
sv: loggposter

en: Page not found
sv: Sidan kunde inte hittas

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
sv: Vi beklagar, men den efterfrågade sidan kunde tyvärr inte hittas.

en: Home
sv: Hem

en: Server error
sv: Serverfel

en: Server error (500)
sv: Serverfel (500)

en: Server Error <em>(500)</em>
sv: Serverfel <em>(500)</em>

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
sv: Ett fel har uppstått. Administratören har meddelats via e-post och felet bör åtgärdas snart. Tack för ditt tålamod.

en: Welcome,
sv: Välkommen,

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Change password
sv: Ändra lösenord

en: Log out
sv: Logga ut

en: Django site admin
sv: Django webbplatsadministration

en: Django administration
sv: Django-administration

en: Add
sv: Lägg till

en: History
sv: Historik

en: View on site
sv: Visa på webbplats

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
sv[0]: Rätta till felet nedan.
sv[1]: Rätta till felen nedan.

en: Ordering
sv: Sortering

en: Order:
sv: Sortera:

en: Add %(name)s
sv: Lägg till %(name)s

en: Delete
sv: Ta bort

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
sv: Att ta bort %(object_name)s '%(escaped_object)s' skulle innebära att relaterade objekt togs bort, men ditt konto har inte rättigheter att ta bort följande objekttyper:

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
sv: Är du säker på att du vill ta bort %(object_name)s "%(escaped_object)s"? Alla dessa relaterade objekt kommer att tas bort:

en: Yes, I'm sure
sv: Ja, jag är säker

en:  By %(filter_title)s
sv:  Av %(filter_title)s

en: Models available in the %(name)s application.
sv: Modeller tillgängliga i applikationen %(name)s.

en: Change
sv: Ändra

en: You don't have permission to edit anything.
sv: Du har inte rättigheter att ändra något.

en: Recent Actions
sv: Senaste händelser

en: My Actions
sv: Mina händelser

en: None available
sv: Inga tillgängliga

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
sv: Någonting är fel med din databasinstallation. Se till att de rätta databastabellerna har skapats och att databasen är läsbar av rätt användare.

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Log in
sv: Logga in

en: Date/time
sv: Datum/tid

en: User
sv: Användare

en: Action
sv: Händelse

en: DATE_WITH_TIME_FULL
sv: D j F Y, H:i:s

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
sv: Det här objektet har ingen ändringshistorik. Det lades antagligen inte till via denna administrationssida.

en: Show all
sv: Visa alla

en: Go
sv: Kör

en: 1 result | %(counter)s results
sv[0]: 1 resultat
sv[1]: %(counter)s resultat

en: %(full_result_count)s total
sv: %(full_result_count)s totalt

en: Save as new
sv: Spara som ny

en: Save and add another
sv: Spara och lägg till ytterligare en

en: Save and continue editing
sv: Spara och fortsätt redigera

en: Save
sv: Spara

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
sv: Ange först ett användarnamn och ett lösenord. Du kommer sedan att kunna ändra fler användaralternativ.

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Password (again)
sv: Lösenord (igen)

en: Enter the same password as above, for verification.
sv: Fyll i samma lösenord som ovan, för verifiering.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
sv: Ange nytt lösenord för användaren <strong>%(username)s</strong>.

en: Bookmarklets
sv: Smarta bokmärken

en: Documentation bookmarklets
sv: Smarta bokmärken för dokumentation

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
sv: 
    <p class="help">För att installera smarta bokmärken, dra länken till din
    verktygsrad med bokmärken, eller högerklicka på länken och lägg till den
    till dina bokmärken. Nu kan du välja det smarta bokmärket från alla sidor
    på webbplatsen. Observera att några av dessa smarta bokmärken kräver att du besöker
    sidan från en dator som är "intern" (tala med din systemadministratör
    om du inte är säker på om din dator är "intern").</p>

en: Documentation for this page
sv: Dokumentation för den här sidan

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
sv: Förflyttar dig från valfri sida till dokumentationen för vyn som genererar den sidan.

en: Show object ID
sv: Visa objektets ID

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
sv: Visa innehållstypen och det unika ID-numret för sidor som representerar ett enskilt objekt.

en: Edit this object (current window)
sv: Redigera det här objektet (aktuellt fönster)

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
sv: Hoppar till administrationssidan för sidor som representerar ett enskilt objekt.

en: Edit this object (new window)
sv: Redigera det här objektet (nytt fönster)

en: As above, but opens the admin page in a new window.
sv: Som ovan, men öppnar administrationssidan i ett nytt fönster.

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
sv: Tack för att du spenderade lite kvalitetstid med webbplatsen idag.

en: Log in again
sv: Logga in igen

en: Password change
sv: Ändra lösenord

en: Password change successful
sv: Lösenordet ändrades

en: Your password was changed.
sv: Ditt lösenord har ändrats.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
sv: Var god fyll i ditt gamla lösenord, för säkerhets skull, och skriv sedan in det nya lösenordet två gånger så vi kan kontrollera att du skrev det rätt.

en: Old password:
sv: Gammalt lösenord:

en: New password:
sv: Nytt lösenord:

en: Confirm password:
sv: Bekräfta lösenord:

en: Change my password
sv: Ändra mitt lösenord

en: Password reset
sv: Nollställ lösenord

en: Password reset successful
sv: Lösenordsnollställning lyckades

en: We've e-mailed a new password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
sv: Vi har skickat ett nytt lösenord till e-postadressen du fyllde i. Det bör anlända inom kort.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
sv: Du får det här e-postbrevet eftersom du bad om att få lösenordet nollställt

en: for your user account at %(site_name)s
sv: för ditt användarkonto på %(site_name)s

en: Your new password is: %(new_password)s
sv: Ditt nya lösenord är: %(new_password)s

en: Feel free to change this password by going to this page:
sv: Du är välkommen att ändra det här lösenordet genom att gå till den här sidan:

en: Your username, in case you've forgotten:
sv: Ditt användarnamn, om du har glömt:

en: Thanks for using our site!
sv: Tack för att du använder vår webbplats!

en: The %(site_name)s team
sv: %(site_name)s-teamet

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll reset your password and e-mail the new one to you.
sv: Har du glömt ditt lösenord? Fyll i din e-postadress nedan, så nollställer vi ditt lösenord och skickar det nya till dig via e-post.

en: E-mail address:
sv: E-postadress:

en: Reset my password
sv: Nollställ mitt lösenord

en: Date:
sv: Datum:

en: Time:
sv: Tid:

en: Currently:
sv: Aktuell:

en: Change:
sv: Ändra:

en: All dates
sv: Alla datum

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
sv: %(name)s "%(obj)s" lades till.

en: You may edit it again below.
sv: Du kan ändra det igen nedanför.

en: Add user
sv: Lägg till användare

en: Password changed successfully.
sv: Lösenordet ändrades.

en: Change password: %s
sv: Ändra lösenord: %s

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
sv: Var god ange ett korrekt användarnamn och lösenord. Tänk på att skilja mellan gemener och versaler.

en: Please log in again, because your session has expired. Don't worry: Your submission has been saved.
sv: Var god logga in igen, eftersom din session har tagit slut. Oroa dig inte: Ditt bidrag har sparats.

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
sv: Det verkar som att din webläsare inte är konfigurerad att acceptera cookies. Aktivera cookies, ladda om den här sidan, och försök igen.

en: Usernames cannot contain the '@' character.
sv: Användarnamn får inte innehålla '@'-tecknet.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
sv: Din e-postadress är inte ditt användarnamn. Försök med '%s' istället.

en: tag:
sv: tagg:

en: view:
sv: vy:

en: App %r not found
sv: Applikation %r hittades inte

en: Model %(name)r not found in app %(label)r
sv: Modellen %(name)r hittades inte i applikation %(label)r

en: the related `%(label)s.%(type)s` object
sv: det relaterade `%(label)s.%(type)s`-objektet

en: model:
sv: modell:

en: related `%(label)s.%(name)s` objects
sv: relaterade `%(label)s.%(name)s`-objekt

en: all %s
sv: alla %s

en: number of %s
sv: antal %s

en: Fields on %s objects
sv: Fält på %s objekt

en: Integer
sv: Heltal

en: Boolean (Either True or False)
sv: Boolesk (antingen True eller False)

en: String (up to %(max_length)s)
sv: Sträng (upp till %(max_length)s)

en: Comma-separated integers
sv: Komma-separerade heltal

en: Date (without time)
sv: Datum (utan tid)

en: Date (with time)
sv: Datum (med tid)

en: Decimal number
sv: Decimaltal

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: File path
sv: Sökväg till fil

en: Floating point number
sv: Flyttal

en: IP address
sv: IP-adress

en: Boolean (Either True, False or None)
sv: Boolesk (antingen True, False eller None)

en: Relation to parent model
sv: Relation till förälder-modell

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Time
sv: Tid

en: U.S. state (two uppercase letters)
sv: Delstat i USA (två versaler)

en: XML text
sv: XML-text

en: %s does not appear to be a urlpattern object
sv: %s verkar inte vara ett urlpattern-objekt

en: Site administration
sv: Webbplatsadministration

en: You may add another %s below.
sv: Du kan lägga till en till %s nedanför.

en: Add %s
sv: Lägg till %s

en: Added %s.
sv: Lade till %s.

en: and
sv: och

en: Changed %s.
sv: Ändrade %s.

en: Deleted %s.
sv: Tog bort %s.

en: No fields changed.
sv: Inga fält ändrade.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
sv: %(name)s "%(obj)s" ändrades.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
sv: %(name)s "%(obj)s" lades till. Du kan ändra det igen nedanför.

en: Change %s
sv: Ändra %s

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s: %(obj)s
sv: Ett eller flera %(fieldname)s i %(name)s: %(obj)s

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s:
sv: Ett eller flera %(fieldname)s i %(name)s:

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
sv: %(name)set "%(obj)s" togs bort.

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Change history: %s
sv: Ändringshistorik: %s

en: Select %s
sv: Välj %s

en: Select %s to change
sv: Välj %s att ändra

en: Database error
sv: Databasfel

en: The two password fields didn't match.
sv: Lösenorden stämde inte överens.

en: A user with that username already exists.
sv: En användare med det användarnamnet finns redan.

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
sv: Din webbläsare verkar inte tillåta cookies. Cookies behövs för att kunna logga in.

en: This account is inactive.
sv: Detta konto är inaktivt.

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
sv: Den e-postadressen är inte associerad med något användarkonto. Är du säker på att du har registrerat dig?

en: Password reset on %s
sv: Lösenord nollställt: %s

en: The two 'new password' fields didn't match.
sv: De två 'nytt lösenord'-fälten stämde inte överens.

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
sv: Ditt gamla lösenord var felaktigt ifyllt. Var vänlig fyll i det igen.

en: name
sv: namn

en: codename
sv: kodnamn

en: permission
sv: rättighet

en: permissions
sv: rättigheter

en: group
sv: grupp

en: groups
sv: grupper

en: username
sv: användarnamn

en: Required. 30 characters or fewer. Alphanumeric characters only (letters, digits and underscores).
sv: Obligatorisk. 30 tecken eller färre. Endast bokstäver, siffror eller understreck.

en: first name
sv: förnamn

en: last name
sv: efternamn

en: e-mail address
sv: e-postadress

en: password
sv: lösenord

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
sv: Använd '[algo]$[salt]$[hexdigest]' eller använd <a href="password/">Ändra lösenord-formuläret</a>.

en: staff status
sv: personalstatus

en: Designates whether the user can log into this admin site.
sv: Avgör om användaren kan logga in på den här adminsidan.

en: active
sv: aktiv

en: Designates whether this user can log into the Django admin. Unselect this instead of deleting accounts.
sv: Avgör om användaren kan logga in till Django-adminsidan. Avmarkera denna istället för att ta bort konton.

en: superuser status
sv: superanvändare

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
sv: Anger att den här användaren har alla rättigheter utan att uttryckligen tilldela dem.

en: last login
sv: senaste inloggning

en: date joined
sv: registreringsdatum

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
sv: Förutom de rättigheterna som utdelas manuellt så kommer användaren dessutom få samma rättigheter som de grupper där han/hon är medlem.

en: user permissions
sv: användarättigheter

en: user
sv: användare

en: users
sv: användare

en: Personal info
sv: Personlig information

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Important dates
sv: Viktiga datum

en: Groups
sv: Grupper

en: message
sv: meddelande

en: Logged out
sv: Utloggad

en: object ID
sv: objektets ID

en: headline
sv: rubrik

en: comment
sv: kommentar

en: rating #1
sv: betyg #1

en: rating #2
sv: betyg #2

en: rating #3
sv: betyg #3

en: rating #4
sv: betyg #4

en: rating #5
sv: betyg #5

en: rating #6
sv: betyg #6

en: rating #7
sv: betyg #7

en: rating #8
sv: betyg #8

en: is valid rating
sv: är ett giltigt betyg

en: date/time submitted
sv: skickat datum/tid

en: is public
sv: är offentligt

en: is removed
sv: är borttaget

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
sv: Bocka för den här rutan om kommentaren är olämplig. Ett "Den här kommentaren har tagits bort"-meddelande kommer visas istället.

en: comments
sv: kommentarer

en: Content object
sv: Innehållsobjekt

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
sv: Inlagt av %(user)s %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: person's name
sv: personens namn

en: ip address
sv: IP-adress

en: approved by staff
sv: godkänd av personal

en: free comment
sv: fri kommentar

en: free comments
sv: fria kommentarer

en: score
sv: poäng

en: score date
sv: poängen tillsatt den

en: karma score
sv: karmapoäng

en: karma scores
sv: karmapoäng

en: %(score)d rating by %(user)s
sv: Poäng %(score)d av %(user)s

en: This comment was flagged by %(user)s:
    
    %(text)s
sv: Den här kommentaren flaggades av %(user)s:
    
    %(text)s

en: flag date
sv: flaggdatum

en: user flag
sv: användarflagga

en: user flags
sv: användarflaggor

en: Flag by %r
sv: Flaggad av %r

en: deletion date
sv: borttagningsdatum

en: moderator deletion
sv: borttaget av moderator

en: moderator deletions
sv: borttagna av moderator

en: Moderator deletion by %r
sv: Borttaget av moderator %r

en: Forgotten your password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: Ratings
sv: Betyg

en: Required
sv: Obligatorisk

en: Optional
sv: Valfri

en: Post a photo
sv: Lägg till foto

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Preview comment
sv: Förhandsgranska kommentar

en: Your name:
sv: Ditt namn:

en: This rating is required because you've entered at least one other rating.
sv: Det här betyget krävs eftersom du har fyllt i minst ett annat betyg.

en: This comment was posted by a user who has posted fewer than %(count)s comment:
    
    %(text)s | This comment was posted by a user who has posted fewer than %(count)s comments:
    
    %(text)s
sv[0]: Den här kommentaren postades av en användare som har postat färre än %(count)s kommentar:
    
    %(text)s
sv[1]: Den här kommentaren postades av en användare som har postat färre än %(count)s kommentarer:
    
    %(text)s

en: This comment was posted by a sketchy user:
    
    %(text)s
sv: Den här kommentaren postades av en oseriös användare:
    
    %(text)s

en: Only POSTs are allowed
sv: Endast POST är tillåtet

en: One or more of the required fields wasn't submitted
sv: Ett eller flera av de obligatoriska fälten var inte ifyllda

en: Somebody tampered with the comment form (security violation)
sv: Någon fifflade med kommentarformuläret (säkerhetsbrott)

en: The comment form had an invalid 'target' parameter -- the object ID was invalid
sv: Kommentarformuläret hade en ogiltig 'target'-parameter -- objektets ID var ogiltigt

en: The comment form didn't provide either 'preview' or 'post'
sv: Kommentars-formuläret skickade varken 'förhandsgranska' eller 'post'

en: Anonymous users cannot vote
sv: Anonyma användare får inte rösta

en: Invalid comment ID
sv: Ogiltigt kommentar-ID

en: No voting for yourself
sv: Du får inte rösta på dig själv

en: python model class name
sv: Python-modellklassnamn

en: content type
sv: typ av innehåll

en: content types
sv: typer av innehåll

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
sv: Exempel: '/om/kontakt/'. Se till att ha inledande och avslutande snedstreck.

en: title
sv: titel

en: content
sv: innehåll

en: enable comments
sv: aktivera kommentarer

en: template name
sv: mallnamn

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
sv: Exempel: 'sidor/kontaktsida.html'. Om det här inte fylls i kommer systemet att använda 'flatpages/default.html'.

en: registration required
sv: registrering krävs

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
sv: Om det här bockas i kommer endast inloggade användare att kunna se sidan.

en: flat page
sv: statisk sida

en: flat pages
sv: statiska sidor

en: %(value).1f million | %(value).1f million
sv[0]: %(value).1f miljon
sv[1]: %(value).1f miljoner

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
sv[0]: %(value)1.f miljard
sv[1]: %(value)1.f miljarder

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
sv[0]: %(value)1.f biljon
sv[1]: %(value)1.f biljoner

en: one
sv: ett

en: two
sv: två

en: three
sv: tre

en: four
sv: fyra

en: five
sv: fem

en: six
sv: sex

en: seven
sv: sju

en: eight
sv: åtta

en: nine
sv: nio

en: today
sv: idag

en: tomorrow
sv: imorgon

en: yesterday
sv: igår

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet NNNN eller ANNNNAAA.

en: This field requires only numbers.
sv: Detta fält kräver enbart siffror.

en: This field requires 7 or 8 digits.
sv: Detta fält kräver 7 eller 8 sifrror.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
sv: Fyll i ett giltigt CUIT med formatet XX-XXXXXXXX-X eller XXXXXXXXXXXX.

en: Invalid CUIT.
sv: Felaktigt CUIT.

en: Enter a 4 digit post code.
sv: Fyll i ett fyrsiffrigt postnummer.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet XXXXX-XXX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
sv: Telefonnummer måste vara i formatet XX-XXXX-XXXX.

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
sv: Välj ett giltigt alternativ. Det valet finns inte bland tillgängliga alternativ.

en: Invalid CPF number.
sv: Ogiltigt CPF-nummer.

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
sv: Detta fält kräver högst 11 siffror eller 14 bokstäver.

en: Invalid CNPJ number.
sv: Ogiltigt CNPJ-nummer.

en: This field requires at least 14 digits
sv: Detta fält kräver minst 14 sifrror

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet XXX XXX.

en: Enter a valid Canadian social insurance number in XXX-XXX-XXX format.
sv: Fyll i ett giltigt Kannadensiskt "social insurance number" mad formatet XXX-XXX-XXX.

en: Basel-Land
sv: Basel-Landschaft

en: Berne
sv: Bern

en: Geneva
sv: Genève

en: Graubuenden
sv: Graubünden

en: Lucerne
sv: Luzern

en: Neuchatel
sv: Neuchâtel

en: St. Gallen
sv: Sankt Gallen

en: Zurich
sv: Zürich

en: Enter a zip code in the format XXXX.
sv: Fyll i postnummer mad formatet XXXX.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
sv: Fyll i ett giltigt Schweiziskt ID- eller passkortnummer med formatet X1234567<0 eller 1234567890.

en: Baden-Wuerttemberg
sv: Baden-Württemberg

en: Bavaria
sv: Bayern

en: Mecklenburg-Western Pomerania
sv: Mecklenburg-Vorpommern

en: Lower Saxony
sv: Nedre Sachsen

en: North Rhine-Westphalia
sv: Nordrhein-Westfalen

en: Rhineland-Palatinate
sv: Rhenlandet

en: Saxony
sv: Sachsen

en: Saxony-Anhalt
sv: Sachsen-Anhalt

en: Thuringia
sv: Thüringen

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet XXXXX.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
sv: Fyll i ett giltigt tyskt ID-kortnummer med formatet XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
sv: Fyll i ett giltigt postnummer i serien och med formatet 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
sv: Fyll i ett giltigt telefonnummer med ett av formaten: 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX eller 9XXXXXXXX.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
sv: Var god fyll i en giltig NIF, NIE, eller CIF.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
sv: Var god fyll i giltigt NIF eller NIE.

en: Enter a valid Finnish social security number.
sv: Fyll i ett giltigt finskt personnummer.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet XXXXXXX.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
sv: Fyll i ett giltigt isländskt personnummer. Formatet är XXXXXX-XXXX.

en: The Icelandic identification number is not valid.
sv: Det isländska personnumret är inte giltigt.

en: Enter a valid zip code.
sv: Fyll i ett giltigt postnummer.

en: Enter a valid Social Security number.
sv: Fyll i ett giltigt personnummer.

en: Enter a valid VAT number.
sv: Fyll i ett giltigt VAT-nummer.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet XXXXXXX eller XXX-XXXX.

en: Ishikawa
sv: Ischikawa

en: Kumamoto
sv: Kuamoto

en: Kagoshima
sv: kagoshima

en: Enter a valid postal code
sv: Fyll i ett giltigt postnummer.

en: Enter a valid phone number
sv: Fyll i ett giltigt telefonnummer.

en: Enter a valid SoFi number
sv: Fyll i ett giltigt SoFi-nummer.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
sv: Fyll i ett giltigt norskt personnummer.

en: This field requires 8 digits.
sv: Detta fält kräver 8 sifrror.

en: This field requires 11 digits.
sv: Detta fält kräver 11 sifrror.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
sv: Fyll i ett skattenummer (NIP) med formatet XXX-XXX-XX-XX eller XX-XX-XXX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet XX-XXX.

en: Enter a valid postcode.
sv: Fyll i ett giltigt postnummer.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
sv: Fyll i ett postnummer med formatet XXXXX eller XXXXX-XXXX.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
sv: Fyll i ett giltigt amerikanskt personnummer i formatet XXX-XX-XXXX.

en: redirect from
sv: omdirigera från

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
sv: Det här bör vara en absolut sökväg, utan domännamnet. Exempel: '/handelser/sok/'.

en: redirect to
sv: omdirigera till

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
sv: Detta kan vara antingen en absolut sökväg (som ovan), eller en fullständig URL som börjar med 'http://'.

en: redirect
sv: omdirigera

en: redirects
sv: omdirigeringar

en: session key
sv: sessionsnyckel

en: session data
sv: sessionsdata

en: expire date
sv: utgångsdatum

en: sessions
sv: sessioner

en: domain name
sv: domännamn

en: display name
sv: visningsnamn

en: site
sv: webbplats

en: sites
sv: webbplatser

en: This value must contain only letters, numbers and underscores.
sv: Det här värdet får endast innehålla bokstäver, siffror och understreck.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
sv: Det här värdet får endast innehålla bokstäver, siffror, understreck, bindestreck eller snedstreck.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores or hyphens.
sv: Det här värdet får endast innehålla bokstäver, siffror, understreck eller avstavningstecken.

en: Uppercase letters are not allowed here.
sv: Versaler är inte tillåtna här.

en: Lowercase letters are not allowed here.
sv: Gemener är inte tillåtna här.

en: Enter only digits separated by commas.
sv: Fyll enbart i siffror avskilda med kommatecken.

en: Enter valid e-mail addresses separated by commas.
sv: Fyll i giltiga e-postadresser avskilda med kommatecken.

en: Please enter a valid IP address.
sv: Var god fyll i en giltig IP-adress.

en: Empty values are not allowed here.
sv: Tomma värden är inte tillåtna här.

en: Non-numeric characters aren't allowed here.
sv: Icke-numeriska tecken är inte tillåtna här.

en: This value can't be comprised solely of digits.
sv: Det här värdet kan inte enbart bestå av siffror.

en: Enter a whole number.
sv: Fyll i ett heltal.

en: Only alphabetical characters are allowed here.
sv: Endast bokstäver är tillåtna här.

en: Year must be 1900 or later.
sv: Årtal måste vara 1900 eller senare.

en: Invalid date: %s
sv: Ogiltigt datum: %s

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
sv: Fyll i ett giltigt datum med formatet ÅÅÅÅ-MM-DD.

en: Enter a valid time in HH:MM format.
sv: Fyll i en giltig tid i TT:MM format.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM format.
sv: Fyll i en giltig tidpunkt med formatet ÅÅÅÅ-MM-DD TT:MM.

en: Enter a valid e-mail address.
sv: Fyll i en giltig e-postadress.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
sv: Ingen fil skickades. Kontrollera kodningnstypen i formuläret.

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
sv: Ladda upp en giltig bild. Filen du laddade upp var antingen ingen bild eller en korrupt bild.

en: The URL %s does not point to a valid image.
sv: URL:en %s pekar inte mot en giltig bild.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format. "%s" is invalid.
sv: Telefonnummer måste vara på det amerikanska formatet XXX-XXX-XXXX. "%s" är ogiltigt.

en: The URL %s does not point to a valid QuickTime video.
sv: URL:en %s pekar inte mot en giltig QuickTime-video.

en: A valid URL is required.
sv: En giltig URL krävs.

en: Valid HTML is required. Specific errors are:
    %s
sv: Giltig HTML krävs. Specifika fel är:
    %s

en: Badly formed XML: %s
sv: Felaktigt XML: %s

en: Invalid URL: %s
sv: Felaktig URL: %s

en: The URL %s is a broken link.
sv: URL:en %s är en trasig länk.

en: Enter a valid U.S. state abbreviation.
sv: Fyll i en giltig förkortning för en amerikansk delstat.

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
sv[0]: Akta din tunga! Ordet %s är inte tillåtet här.
sv[1]: Akta din tunga! Orden %s är inte tillåtna här.

en: This field must match the '%s' field.
sv: Det här fältet måste matcha fältet '%s'.

en: Please enter something for at least one field.
sv: Var god fyll i minst ett fält.

en: Please enter both fields or leave them both empty.
sv: Fyll antingen i båda fälten, eller lämna båda tomma.

en: This field must be given if %(field)s is %(value)s
sv: Det är fältet måste anges om %(field)s är %(value)s

en: This field must be given if %(field)s is not %(value)s
sv: Det här fältet måste anges om %(field)s inte är %(value)s

en: Duplicate values are not allowed.
sv: Dubletter är inte tillåtna.

en: This value must be between %(lower)s and %(upper)s.
sv: Det här värdet måste vara mellan %(lower)s och %(upper)s.

en: This value must be at least %s.
sv: Det här värdet måste vara minst %s.

en: This value must be no more than %s.
sv: Det här värdet får inte vara mer än %s.

en: This value must be a power of %s.
sv: Det här värdet måste vara en potens av %s.

en: Please enter a valid decimal number.
sv: Fyll i ett giltigt hel- eller decimaltal.

en: Please enter a valid decimal number with at most %s total digit. | Please enter a valid decimal number with at most %s total digits.
sv[0]: Fyll i ett giltigt hel- eller decimaltal med högst %s siffra totalt.
sv[1]: Fyll i ett giltigt hel- eller decimaltal med högst %s siffror totalt.

en: Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digit. | Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digits.
sv[0]: Fyll i ett giltigt hel- eller decimaltal med en heltalsdel som högst är %s siffra.
sv[1]: Fyll i ett giltigt hel- eller decimaltal med en heltalsdel som högst är %s siffror.

en: Please enter a valid decimal number with at most %s decimal place. | Please enter a valid decimal number with at most %s decimal places.
sv[0]: Fyll i ett giltigt hel- eller decimaltal med högst %s decimal.
sv[1]: Fyll i ett giltigt hel- eller decimaltal med högst %s decimaler.

en: Please enter a valid floating point number.
sv: Fyll i ett giltigt decimaltal.

en: Make sure your uploaded file is at least %s bytes big.
sv: Se till att filen du laddade upp är minst %s byte stor.

en: Make sure your uploaded file is at most %s bytes big.
sv: Se till att filen du laddade upp är som mest %s byte stor.

en: The format for this field is wrong.
sv: Formatet på det här fältet är fel.

en: This field is invalid.
sv: Det här fältet är ogiltigt.

en: Could not retrieve anything from %s.
sv: Kunde inte hämta något från %s.

en: The URL %(url)s returned the invalid Content-Type header '%(contenttype)s'.
sv: URL:en %(url)s returnerade den ogiltiga Content-Type headern '%(contenttype)s'.

en: Please close the unclosed %(tag)s tag from line %(line)s. (Line starts with "%(start)s".)
sv: Var god avsluta den oavslutade taggen %(tag)s på rad %(line)s. (Raden börjar med "%(start)s".)

en: Some text starting on line %(line)s is not allowed in that context. (Line starts with "%(start)s".)
sv: En del text som börjar på rad %(line)s är inte tillåtet i det sammanhanget. (Raden börjar med "%(start)s".)

en: "%(attr)s" on line %(line)s is an invalid attribute. (Line starts with "%(start)s".)
sv: "%(attr)s" på rad %(line)s är inte ett giltigt attribut. (Raden startar med "%(start)s".)

en: "<%(tag)s>" on line %(line)s is an invalid tag. (Line starts with "%(start)s".)
sv: "<%(tag)s>" på rad %(line)s är en ogiltig tagg. (Raden börjar med "%(start)s".)

en: A tag on line %(line)s is missing one or more required attributes. (Line starts with "%(start)s".)
sv: En tagg på rad %(line)s saknar en eller flera obligatoriska attribut. (Raden börjar med "%(start)s".)

en: The "%(attr)s" attribute on line %(line)s has an invalid value. (Line starts with "%(start)s".)
sv: Attributet "%(attr)s" på rad %(line)s har ett ogiltigt värde. (Raden börjar med "%(start)s".)

en: %(object)s with this %(type)s already exists for the given %(field)s.
sv: %(object)s med typen %(type)s finns redan för %(field)s.

en: %(optname)s with this %(fieldname)s already exists.
sv: %(optname)s med det här %(fieldname)s finns redan.

en: This field is required.
sv: Det här fältet är obligatoriskt.

en: This value must be an integer.
sv: Det här värdet måste vara ett heltal.

en: This value must be either True or False.
sv: Det här värdet måste vara True eller False.

en: This field cannot be null.
sv: Det här fältet kan inte vara tomt.

en: This value must be a decimal number.
sv: Det här värdet måste vara ett hel- eller decimaltal.

en: Enter a valid filename.
sv: Fyll i ett giltigt filnamn.

en: This value must be either None, True or False.
sv: Det här värdet måste vara antingen None, True eller False.

en: Please enter a valid %s.
sv: Var god fyll i giltigt %s.

en: Separate multiple IDs with commas.
sv: Separera flera ID-nummer med kommatecken.

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
sv: Håll ner "Control" (eller "Command" på en Mac) för att välja fler än en.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
sv[0]: Var god och fyll giltiga %(self)s ID-nummer. Värdet %(value)r är ogiltigt.
sv[1]: Var god och fyll giltiga %(self)s ID-nummer. Värden %(value)r är ogiltiga.

en: Enter a valid value.
sv: Fyll i ett giltigt värde.

en: Ensure this value has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
sv: Kontrollera att detta värde har högst %(max)d tecken (det har %(length)d).

en: Ensure this value has at least %(min)d characters (it has %(length)d).
sv: Kontrollera att detta värde har minst %(min)d tecken (det har %(length)d).

en: Ensure this value is less than or equal to %s.
sv: Kontrollera att detta värde är mindre eller lika med %s.

en: Ensure this value is greater than or equal to %s.
sv: Kontrollera att detta värde är mer eller lika med %s.

en: Enter a number.
sv: Fyll i ett tal.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
sv: Kontrollera att det inte finns mer än totalt %s siffror.

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
sv: Kontrollera att det inte finns mer än %s decimaler.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
sv: Kontrollera att det inte finns mer än %s siffror före decimaltecknet.

en: Enter a valid date.
sv: Fyll i ett giltigt datum.

en: Enter a valid time.
sv: Fyll i en giltig tid.

en: Enter a valid date/time.
sv: Fyll i ett giltigt datum/tid.

en: The submitted file is empty.
sv: Den insända filen är tom.

en: Enter a valid URL.
sv: Fyll i en giltig URL.

en: This URL appears to be a broken link.
sv: Denna URL verkar vara en trasig länk.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
sv: Välj ett giltigt alternativ. Det valet finns inte bland tillgängliga alternativ.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
sv: Välj ett giltigt alternativ. %(value)s finns inte bland tillgängliga alternativ.

en: Enter a list of values.
sv: Fyll i en lista med värden.

en: Enter a valid IPv4 address.
sv: Fyll i en giltig IPv4 adress.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
sv: Välj ett giltigt alternativ. %s finns inte bland tillgängliga alternativ.

en: Ensure your text is less than %s character. | Ensure your text is less than %s characters.
sv[0]: Se till att din text är kortare än %s tecken.
sv[1]: Se till att din text är kortare än %s tecken.

en: Line breaks are not allowed here.
sv: Radbrytningar är inte tillåtna här.

en: Select a valid choice; '%(data)s' is not in %(choices)s.
sv: Välj ett giltigt alternativ; '%(data)s' finns inte bland %(choices)s.

en: Enter a whole number between -32,768 and 32,767.
sv: Fyll i ett heltal mellan -32768 och 32767.

en: Enter a positive number.
sv: Fyll i ett positivt heltal.

en: Enter a whole number between 0 and 32,767.
sv: Fyll i ett heltal mellan 0 och 32767.

en: yes,no,maybe
sv: ja,nej,kanske

en: p.m.
sv: e.m.

en: a.m.
sv: f.m.

en: PM
sv: FM

en: AM
sv: EM

en: midnight
sv: midnatt

en: noon
sv: middag

en: Monday
sv: Måndag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Friday
sv: Fredag

en: Saturday
sv: Lördag

en: Sunday
sv: Söndag

en: Mon
sv: Mån

en: Tue
sv: Tis

en: Wed
sv: Ons

en: Thu
sv: Tors

en: Fri
sv: Fre

en: Sat
sv: Lör

en: Sun
sv: Sön

en: January
sv: Januari

en: February
sv: Februari

en: March
sv: Mars

en: May
sv: Maj

en: June
sv: Juni

en: July
sv: Juli

en: August
sv: Augusti

en: October
sv: Oktober

en: may
sv: maj

en: oct
sv: okt

en: Oct.
sv: Okt.

en: or
sv: eller

en: year | years
sv[0]: år
sv[1]: år

en: month | months
sv[0]: månad
sv[1]: månader

en: week | weeks
sv[0]: vecka
sv[1]: veckor

en: day | days
sv[0]: dag
sv[1]: dagar

en: hour | hours
sv[0]: timme
sv[1]: timmar

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

en: minutes
sv: minuter

en: DATE_FORMAT
sv: Y-m-d

en: DATETIME_FORMAT
sv: Y-m-d H:i

en: TIME_FORMAT
sv: H:i

en: YEAR_MONTH_FORMAT
sv: F Y

en: MONTH_DAY_FORMAT
sv: j F

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
sv: %(verbose_name)s skapades.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
sv: %(verbose_name)s uppdaterades.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
sv: %(verbose_name)s togs bort.
